Inspirerende voorbeelden voor docenten en leidinggevenden in het vmbo.
‘Hoe kunnen we op onze school – Singelland BHS Gorredijk – een duidelijke en vriendelijke structuur bieden, waar zowel leerlingen als docenten van kunnen profiteren?’ Met die vraag ging teamleider Nienke Boven aan de slag en ontwikkelde samen met team klas 1 een programma rond elf executieve vaardigheden voor de introductieweken van nieuwe leerlingen. Met leerjaarcoach Dieuwertje van der Wal vertelt ze over de eerste ervaringen.
“We merkten de afgelopen twee jaren dat het gedrag van leerlingen ingewikkelder werd”, vertelt teamleider onderbouw Nienke Boven. “Niet per se negatief of lastig”, benadrukt ze, “een leerling kan ook héél enthousiast zijn en daardoor niet tot leren komen.” “Leerlingen van nu missen bepaalde denk- en gedragsvaardigheden die ze nodig hebben op de middelbare school, zoals focussen, informatie opnemen, hun tijd goed kunnen indelen, huiswerk maken en hun spullen op orde hebben”, vult leerjaarcoach Dieuwertje van der Wal aan. Daarvoor zijn genoeg oorzaken aan te wijzen waaraan een school niet zoveel kan doen: de naweeën van corona, de thuissituatie, polarisatie in de samenleving en de invloed van sociale media. Nienke: “Dus vroegen wij ons af: ‘Wat kunnen we wél?’”
Download het artikel“Het was echt waardevol om zo contact te maken met nieuwe leerlingen, maar ook bijzonder intensief.”
Dit artikel is verschenen in de Krant VMBO in nieuw jasje. Hierin staan meerdere artikelen over over hoe het vmbo zich vernieuwt tot toekomstgericht onderwijs, waarin leerlingen, docenten en scholen samen leren met hoofd, hart en handen, en verbinding maken met de samenleving.